1.1 Podstawowe pojęcia

1.1.1 Relacyjna baza danych

Baza danych pozwalająca na sprawne przechowywanie, zarządzanie oraz operowanie danymi zorganizowanym w struktury zwane relacjami.

1.1.2 Relacja

Podstawowym i jedynym sposobem reprezentowania danych w modelu relacyjnym jest relacja, będąca dwuwymiarową tablicą. Relacja jest zbiorem krotek posiadających taką samą strukturę, lecz różne wartości. Zdefiniowana relacja zawiera określony zbiór atrybutów (kolumn) i dowolną ilość niepowtarzalnych krotek (wierszy).

1.1.3 Atrybut

W nagłówku relacji podane są atrybuty. Służą one do nazywania kolumn relacji. Na ogół oddają znaczenie danych umieszczanych w kolumnach pod nimi. Z każdym atrybutem powiązana jest dziedzina (typ danych) przy pomocy której reprezentowane są jego wartości.

1.1.4 Krotka

Wiersze relacji, poza wierszem nagłówka (zawierającym atrybuty relacji), nazywane są krotkami. W krotce każdy atrybut posiada swój odpowiednik w postaci składowej krotki. Każda krotka reprezentuje pojedynczy i niepowtarzalny wpis do tabeli relacji. Inne nazwy krotki to rekord lub encja.

1.1.5 Dziedzina

W modelu relacyjnym każdy atrybut relacji musi mieć określony atomowy typ danych, tzn. jego typ musi należeć do typów elementarnych, np. musi być to typ liczbowy lub znakowy. Wartość atrybut nie może być ani rekordem (krotką), ani listą, ani tablicą, ani zbiorem, ani jakąkolwiek inną strukturą, którą można podzielić na mniejsze części.

1.1.6 Schemat relacji

Nazwa relacji oraz zbiór jej atrybutów nazywają się schematem relacji. W modelu relacyjnym projekt składa się z jednego lub wielu schematów relacji. Zbiór schematów relacji projektu jest określany schematem relacyjnej bazy danych.

1.1.7 Przykład relacji

Legenda:

·         „Osoba” to nazwa relacji (tabeli)

·         Wiersz nagłówka zawiera nazwy atrybutów

·         Nazwa relacji wraz z nazwami atrybutów stanowią schemat relacji:

Osoba (PESEL, imię, nazwisko)

·         Każdy z wierszy poza wierszem nagłówka stanowi krotkę (rekord, encję) relacji

·         Kolejne pozycje każdej krotki stanowią wartości z dziedzin odpowiadających atrybutów