W tym widoku mamy możliwość wstawiania ustawiania wszystkiego, co znajduje się w formularzu. Opcja nowy/widok projekt. Otwierając nowy formularz w widoku projekt widzimy tylko kawałek szarego pola z kratkami i nagłówkiem Szczegóły. W tym polu będziemy wstawiać elementy naszego formularza. No tak, ale potrzebujemy go jakoś nazwać. Potrzebujemy nagłówek i stopkę. Prawy przycisk myszy lub na pasku narzędzi Widok/nagłówek/stopka formularza.
Każdy z tych elementów nagłówek, szczegóły, stopka są sekcjami formularza. Aby zobaczyć wszystkie opcje dotyczące danej sekcji kliknij prawy przycisk myszy Właściwości lub szybko dwa razy na danej sekcji. Zostanie wyświetlone okno z pięcioma zakładkami:
1.Format
2.Dane
3.Zdarzenie
4.Inne
5.Wszystkie
Aby zobaczyć właściwości całego formularza klikamy dwukrotnie poza sekcjami, na szarym polu bez kratek (zdj.1). To okno ma także wyżej wymienione zakładki. I zawartością tego okna najpierw się zajmiemy. Omówię zakładkę Wszystkie, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, zawiera wszystkie opcje z pozostałych zakładek.
Wybrane:
Źródło rekordów - Formularz żeby działać musi pobierać dane z jakiegoś źródła. Źródłem mogą być jedna tabela naszej bazy, jak i kwerenda zawierająca pola z różnych tabel. Po wybraniu źródła pokazuje się okienko (lista pól) z wszystkimi dostępnymi polami (zdj.2). Jeżeli się nie pokaże znajdziemy ją na pasku narzędzi Widok.
Przenosimy je na projekt formularza metodą przeciągnij i upuść.
Filtr - tu wpisujesz filtr, który zostanie automatycznie załadowany przy ponownym uruchomieniu formularza. Filtrowanie odnosi się oczywiście do gotowych formularzy. Przykładowy filtr: ((pracownik.[premia uznaniowa]=1000)) wyszukuje pracowników, którzy otrzymali premię uznaniową 1000 zł. Chciałbym taką premię ;-)
Uporządkuj według - wpisując tutaj nazwę pola, formularz przy ponownym otwarciu zawoła o wartość jaką chcemy znaleźć. Przykład: wpiszemy pole o nazwie premia, przy otwarciu zapyta się o wysokość premii. Wpiszemy 1000, znajdziemy dobrze opłacanego gościa i wszystko o nim.
Filtry dozwolone - wartości tak/nie. Wpisując tak zgadzamy się na użycie filtra.
Tytuł - wpisany ciąg znaków jest nazwą naszego formularza
Widok domyślny - wartości formularz pojedynczy, ciągły, arkusz danych. Sposób, w jaki ma się otwierać nasz formularz.
Formularz pojedynczy - po otworzeniu widoczne są pola jednego rekordu.
Formularz ciągły - przesuwając suwak pionowy widoczne są wszystkie wpisane rekordy.
Arkusz danych - wpisane rekordy są widoczne jak w tabeli.
Dostępne widoki - Mamy tu możliwość redukcji sposobu przeglądania. Opcje formularz, arkusz danych, oba.
formularz - zaznaczając tylko jako formularz, nie będziemy mogli przeglądać go w widoku arkusz danych.
arkusz danych - będziemy mogli przeglądać tylko jako arkusz.
oba - standardowo ustawiona opcja, dostęp do każdego z widoków.
Wprowadzanie danych - Zezwolenie na dopisywanie rekordów. Opcje Tak/Nie.
Typ zestawu rekordów - Dynamiczny lub Migawka. Dynamiczny z możliwością dopisywania, migawka do przeglądania wpisów.
Pozostałe opcje dotyczą wyglądu i obsługi formularza. Tak samo można zobaczyć właściwości każdej części formularza, jak i każdego elementu.
Następna część to wstawianie:
Potrzebny nam będzie przybornik (zdj.3), znajdziemy go w pasku narzędzi widok. Mamy tu 18 obiektów, zwane formantami, które możemy wstawić. Możemy też wstawiać obiekty bezpośrednio z listy pól metodą przeciągnij i upuść. Będą one takimi formantami, jakiego typu pole określiliśmy w tabeli. Standardowo jest to pole tekstowe.
Ale zacznijmy od tytułu dla naszej tabeli.
1.Etykieta (zdj.4) - Zaznaczamy to pole w przyborniku i klikamy na miejscu gdzie chcemy coś zapisać. Otwiera się prostokąt w trybie do edycji. Wpisujemy tekst. Jeżeli tekst nie mieści się w polu możemy je rozciągnąć. Jeżeli chcemy zmienić czcionkę lub wielkość liter, możemy to zrobić na pasku projekt formularza dostępny w menu widok/paski narzędzi.
2.Pole tekstowe (zdj.5) - Podstawowy element formularza. Zawiera dwa elementy, tytuł pola i pole, w którym będą wyświetlane informacje. Aby to pole spełniało swoja rolę musi pobierać informacje. Klikamy prawym przyciskiem myszy na polu z napisem niezwiązany, wybieramy właściwości. Ustawiamy źródło rekordów na zakładce wszystkie.
3.Grupa opcji (zdj.6) - Aby przeprowadzić tworzenie grupy opcji, wcześniej zaznaczamy kreatora formantów. Przeprowadzi on nas przez dobieranie wartości, miejsce zapisu i wygląd formantu. Służy on do wyboru między konkretnymi wartościami. Np. zaszeregowanie pracowników wg. stawki.
4.Przycisk przełącznika, opcji, pole wyboru - związany jest z polami Tak/Nie lub do akceptacji danych wejściowych wprowadzanych w niezależnym oknie dialogowym. Prawy przycisk myszy Właściwości zakładka wszystkie, ustawiamy źródło rekordów.
5.Pole kombi (zdj.7) - Każdy na pewno spotkał się z tym rodzajem pola, wybór opcji. Z prawej strony strzałka rozwijająca menu. Korzystając z kreatora możemy pobierać wartości z tabeli lub kwerendy, wybieramy potrzebne nam pola, formatujemy, wpisujemy nazwę i koniec. Możemy tez wpisywać samemu.
6.Pole listy (zdj.8) - Opcje te same, co w przypadku pola kombi, to samo zastosowanie, inny wygląd. Pole z paskiem przewijania.
7.Przycisk polecenia (zdj.9) - służy do dodawania przycisków wykonujących różne akcje związane z nawigowaniem miedzy rekordami, operacjach na rekordach np. dodawanie nowego, usuwanie. Operacje na formularzach np. otwieranie, zamykanie, drukowanie i wiele innych. Dodawanie - wybieramy akcję, ustawiamy wygląd przycisku (obrazek lub nazwa), dobieramy nazwę i gotowe. Przy dodawaniu przycisku można korzystać z kreatora lub go wyłączyć. W przypadku wyłączonego kreatora, akcję ustalamy we właściwościach przycisku - pole przy kliknięciu.
8.Obraz, związana i niezwiązana ramka obiektu OLE (zdj.10) - ogólnie służy do dodawania grafiki i obiektów OLE do formularza. Obraz - dodajesz statyczną grafikę, po wstawieniu bez możliwości edycji obrazu. Związana ramka obiektu - odwołuje się do obiektów zapisanych w polu rekordu źródłowego. Np. seria zdjęć - przy przechodzeniu do kolejnego rekordu w ramce zmieniają się obrazki. Niezwiązana ramka obiektu - odwołuje się do zewnętrznego obiektu OLE. Np. Arkusz Excela jest wyświetlany w formularzu. Statycznie tzw. nie zmienia się przy przechodzeniu do innego rekordu.
9.Podział strony - związany jest z drukowaniem. Dzielimy stronę, część formularza poniżej miejsca, które zaznaczymy zostanie wydrukowane na oddzielnej stronie.
10.Karta (zdj.11) - ten formant służy do tworzenia formularza, który będzie posiadał zakładki (karty). Do każdej karty możemy wstawiać inne formanty.
11.Podformularz/podraport (zdj.12) - nasz formularz może zawierać w sobie inny formularz lub raport. Korzystając z kreatora wybieramy jakie dane ma zawierać podformularz. Czy ma korzystać z gotowego formularza, czy też z tabel, kwerend. Następnie wybieramy do niego pola, i wybieramy w jaki sposób ma się łączyć z formularzem w którym się znajduje.
12.Linia, prostokąt (zdj.13) - może służyć jako podkreślenie istotniejszych informacji lub może dzielić formularz na sekcje.
14.Więcej formantów... - dla bardziej dociekliwych :-)