<<--mapa serwisu
 

Kwerenda krzyżowa

Kwerenda krzyżowa wyświetla wartości sumowane (sumy, zliczenia i średnie) z jednego pola w tabeli i na podstawie jednego zestawu faktów grupuje je po lewej stronie arkusza danych, a na podstawie drugiego zestawu faktów w górnej części arkusza.

Kreator

Kwerenda tego typu potrzebuje trzech wartości, które muszą się znajdować, w wierszu, w kolumnie, na przecięciu wiersza i kolumny. Aby użyć kreatora dane muszą znajdować się w jednej tabeli lub kwerendzie. Przykład - chcę zobaczyć która z dziedzin wydawanych pism w moim wydawnictwie ma największy nakład. Wybieramy Nowy/kreator kwerend krzyżowych, w pierwszym oknie określamy z której tabeli będziemy korzystać (zdj.1), w moim przykładzie tabela czasopisma. Następnie określamy które wartości pól mają być nagłówkami kolumn (zdj.2), u mnie dziedzina. Kolejne do określenia są nagłówki wierszy (zdj.3), w moim przykładzie są to tytuły. Przechodzimy do określenia liczb na przecięciu kolumny i wiersza (zdj.4), u mnie nakład i oczywiście suma nakładów, bo o to mi w tym chodziło. Wybieramy nazwę (zdj.5) i otwieramy wynik (zdj.6).

Widok projekt

Widok projekt zezwala nam na wstawianie do kwerendy wielu tabel. Omówię jako przykład kwerendę, która przedstawi ilość wypożyczonych książek danego autora. Użyję tu tabeli Autorzy i Wykaz Publikacji oraz kwerendy Liczba Wypożyczonych Książek. Po wstawieniu potrzebnych elementów do widoku projekt zmieniam typ kwerendy na krzyżową (widok projekt otwiera się automatycznie jako wybierająca), prawy przycisk myszy na polu z tabelami lub pasek narzędzi projekt kwerendy. Z menu wybieramy typ kwerendy - krzyżowa (zdj.7). W tabeli z polami zobaczymy dodatkową linię z nazwą krzyżowe. Po określeniu potrzebnych nam pól, w lini krzyżowe określamy czy ma być to, nagłówek kolumny, nagłówek wiersza czy wartość. W moim przykładzie nagłówkiem wiersza będzie Tytuł z tabeli Wykaz publikacji, nagłówkiem kolumny będzie Nazwisko z tabeli Autor, a wartością wypożyczona liczba książek (zdj.8). Po uruchomieniu pola puste oznaczają zerową liczbę wypożyczeń (zdj.9).


 
 © ReEdition by Kasprzak OnLine 2020