Kwerenda funkcjonalna

Pozwala ona na wprowadzenie zmian w wielu rekordach za pomocą jednej procedury. Istnieją cztery rodzaje kwerend funkcjonalnych: usuwająca, aktualizująca, dołączająca i tworząca tabele.

1. Kwerenda usuwająca - usuwa całe rekordy. Działanie to może się odnosić do tabeli lub tabel powiązanych relacją jeden do jednego a także do tabel powiązanych relacją jeden do wielu, uwzględniając tabelę po stronie jeden lub obie tabele w tej relacji. Kwerenda ta usuwa również rekordy w tabeli nie powiązanej relacjami. W przypadku usuwania rekordów w tabeli z relacją jeden do wielu po stronie jeden przy wymuszonych więzach integralności i zaznaczonym usuwaniu kaskadowym, usunięty zostanie również rekord po stronie wiele.
Tworzenie kwerendy usuwającej widok projekt - po otworzeniu wybranej tabeli lub tabel, zmieniamy typ kwerendy na usuwającą. Dla tabeli, z której chcemy usunąć rekordy przenosimy gwiazdkę (*) z listy pól tabeli do tabeli poniżej. W tabeli projektu kwerendy usuwającej jest pole usuwanie. W przypadku przeniesienia (*) w tym polu pokazuje się napis skąd (zdj.1). W celu określenia, dla którego pola ma nastąpić usunięcie, wybierz dane pole z listy pól tabeli. W polu usuwanie pokaże się słowo gdzie, czyli wg. danego pola ustalimy kryterium usuwania. A kryterium to może być dowolne, np. moim polem do kryterium jest IDzamówienia, czyli kryterium będzie się odnosiło do numeru zamówienia. Powiedzmy że usunę stare zamówienia, moje kryterium to <35 (zdj.2).

2. Kwerenda aktualizująca - dokonuje zmian w obrębie tabeli lub tabel. Najprostszym przykładem będzie podniesienie cen danego typu produktu o 10%.
Tworzenie kwerendy aktualizującej widok projekt - nowa kwerenda widok projekt, typ kwerendy aktualizująca. Do tabeli widoku projekt przenosimy pole które będzie aktualizowane w moim przypadku cena. W komórce zmiana na wpisujemy [cena]*1,1. W nawiasie kwadratowym wpisana jest nazwa komórki, zawartość komórki jest mnożona przez 1,1 czyli cena wszystkich produktów podniesie się o 10% (zdj.3). Jeżeli chcemy aby to był dany typ produktu, przenosimy pole dla którego ustalimy kryterium. Chcę podnieść cenę drukarek (zdj.4).

3. Kwerenda dołączająca - dodaje grupę rekordów z tabeli lub tabel na końcu innej tabeli lub tabel. Dodawać można tylko dane w polach o tych samych nazwach. Jeśli do tej tabeli chcemy dołączyć rekordy z tabeli, w której 5 z 8 pól jest takich samych, kwerenda dołączająca uwzględni tylko dane w dopasowanych polach, pozostałe zaś będą zignorowane. Dołączać można także tylko wybrane pola.
Tworzenie kwerendy dołączającej widok projekt - tak jak w każdym poprzednim przykładzie zaczynamy od Nowa/widok projekt. Wybieramy tabelę z której dołączymy rekordy. Mój przykład dołączy rekordy z tabeli NOWA (zdj.5) do tabeli ASORTYMENT (zdj.6). Zmieniamy typ kwerendy na dołączającą. W tym momencie zobaczymy okno z zapytaniem o to do której tabeli dodamy rekordy. Rekordy mogą być dodane także do tabeli w innej bazie. Mój wybór padł na tabele asortyment (zdj.7). Z tabeli nowa wybrałem pole nazwa towaru (zdj.8). Wszystkie rekordy z tego pola zostaną dołączone do tabeli asortyment (zdj.9).

4. Kwerenda tworząca tabele - tworzy nową tabelę z wszystkich lub z części danych znajdujących się w jednej lub kilku tabelach. Tworzenie tabel za pomocą kwerendy przydatne jest w przypadku, tworzenia kopii zapasowej, Tworzenie stron dostępu do danych zawierających dane poczynając od określonego momentu, Tworzenie tabel, które mają być eksportowane do innych baz danych zawierające tylko część pól.
Tworzenie kwerendy tworzącej tabele widok projekt - Nowy/widok projekt, określamy źródło czyli z jakiej tabeli pobierzemy rekordy, następnie zmieniamy typ na tworzącą tabelę. Zobaczymy okno z wyborem nazwy i miejsca docelowego nowej tabeli (zdj.10). Kolejną czynnością jest określenie jakie pola z tabeli źródłowej ma zawierać tabela docelowa (zdj.11). Uruchamiamy kwerendę i kopia zapasowa gotowa (zdj.12).


 
 © ReEdition by Kasprzak OnLine 2020