Kwerenda wybierająca

Ten rodzaj kwerendy jest najczęściej stosowany. Służy ona do zbierania i wyświetlania informacji z tabeli lub tabel, sumowania i wyliczania średnich, grupowania rekordów.

Kreator

Współpraca z kreatorem odbywa się tak samo jak w przypadku tabel. Wybieramy Nowy/kreator prostych kwerend następnie wybieramy źródło informacji, (zdj.1) czyli tabelę lub kwerendę. Interesujące nas pola przenosimy do prawego okna. Pozostaje odpowiedzieć kreatorowi na kilka pytań. Kwerenda szczegółowa czy podsumowująca? Szczegółowa, jeżeli ma pokazywać wszystkie pola każdego rekordu (zdj.2). Podsumowująca, jeżeli chcemy obliczyć średnią, sumę, minimum lub maximum z danego pola. Wyboru między tymi działaniami i wybór pola dokonujemy w Opcjach sumowania.. (zdj.3). No i standartowo wybieramy nazwę dla kwerendy oraz co z nią chcemy zrobić (zdj.4).

Widok projekt

Widok projekt daje większe możliwości co do sposobów i kryteriów wyszukiwania. Samo tworzenie też jest proste. Omówię to na przykładzie aktualnie robionej przez ze mnie bazy. Temat bazy to prenumerata, każdy prenumerator wypełniając zamówienie podpisuje zgodę, lub też nie, na przetwarzanie danych osobowych. Kwerenda którą pokażę, wyszuka nam osoby które wyraziły zgodę. Tak więc...Nowy/widok projekt. Pierwszą czynnością jest wybranie źródła tabel, kwerend, z których pobierzemy interesujące nas pola. W moim przykładzie tabela - Prenumeratorzy detaliczni i pola nazwisko, przetwarzanie danych. Wybranie tabeli następuje po zaznaczeniu i kliknięciu Dodaj (zdj.5). Zamykamy okno pokazywanie tabeli. Wstawienie interesującego nas pola nastąpi po dwukrotnym szybkim kliknięciu na nim. Pokaże się nam one w tabeli poniżej. Inny sposób to wybranie interesującego nas pola bezpośrednio w tabeli. Po dokonaniu wyboru, pole pokaż będzie zaznaczone. Oznacza to, że w wyniku kwerendy będzie ono widoczne (zdj.6). Uruchamiając teraz kwerendę (na pasku projekt kwerendy czerwony wykrzyknik) pokaże nam ona wszystkie osoby, również te które nie wyraziły zgody (zdj.7). Aby pokazała nam ona tylko wyrażających zgodę, w polu Kryteria wpisujemy słowo "TAK" (zdj.8). Pole przetwarzanie danych w tabeli było typu TAK/NIE, w przypadku typu pola TEXT słowo wpisane w kryteriach ma być takie samo jak słowo w danym polu tabeli. Uruchamiamy kwerendę, pokazuje ona osoby które wyraziły zgodę (zdj.9). Czyli wszystko działa prawidłowo.


 
 © ReEdition by Kasprzak OnLine 2020